Aplikace, které mi v roce 2016 pomohly k produktivitě

Tomáš Zahradník

Tomáš Zahradník

Obsah článku

Po dlouhé době jsem nabyl pocitu a nálady abych napsal něco “nového” na blog. Tentokrát se s vámi podělím o aplikace, který mi každý den pomáhají v plnění mých úkolů/cílů/vizí. Většinu budete znát, ale třeba narazíte na appku, která posune vaši práci o kus dál.

Wunderlist – základní kámen každého dne. Jednoduchý úkolníček/to-do list, díky kterému v napojení na principy GTD můžu mít prázdnou hlavu. Funguje jako seznam úkolů jednotlivých projektů (ke kterým doporučuji přidat emotikony pro rychlejší orientaci), u kterých si můžete přidat termín splnění, soubor, upomenutí a prioritní zvýraznění hvězdičkou. Pro mě je velmi užitečná (už nezbytná) funkce sdílení seznamu úkolů s kolegy. Úkoly můžete přiřazovat a komentovat s kolegy.

Toggl je nástroj pro měření času stráveným nad čímkoliv. Využívám jej prioritně pro práci (viz. frontpage) a vzdělání (čtení, video-přednášky). Toggl používám s integrací do Wunderlistu, kterou můžu maximálně doporučit. V praxi funguje tak, že když začínám pracovat na úkolu, kliknu ve “Wundru” na speciální tlačítko togglu, vyberu kategorii a začne se mi počítat čas. Nicméně měření času úkolů je dosti kontroverzní téma, takže je na vás jestli v tom uvidíte hodnotu.

Evernote je všemi opěvovaný systém na zapisování poznámek, dokumentaci vizitek a v podstatě všeho co vás napadne. Vhodný pro ty, kterým se dělalo špatně z pracovního stolu pokrytého papíry je Evernote řešením. Tento rok sice omezili použití jen na dvě zařízení pro Free verzi, ale to je myslím v pořádku. Skvěle funguje s aplikací Scanable nebo rozšířením chromu Evernote Web Clipper.

Flux je pro všechny, kteří chtějí ušetřit svůj drahocenný zrak, který se pomalu ale jistě zhoršuje naši nepřetržitou prací u “komplu”. Podle časové zóny a tudíž podle času automaticky upravuje barvy monitoru tak aby šetřil vaše očka. Nenechte se vystrašit – já první hodinu používání Flux nenáviděl a nadával ale jak si člověk zvykne a uvidí (třeba v Togglu), že vydrží déle pracovat u počítače, tak se mu to zalíbí. Tuhle vychytávku mi poradil můj kolega a kamarád Michal Halačka za což mu ještě jednou patří velké díky.

Spotify asi nemusím dlouze představovat [hudební appka]. Není to ani aplikace na produktivitu, ale já ji tak řadím. K práci vybírám ze všech možných playlistů podle vkusu, nálady nebo typu práce. Moje pracovní jsou Deep Focus, Brain Food, Productive Morning, Zen Focus, Your Favorite Coffeehouse… Zároveň doporučuju Pro verzi bez reklam s možností offline poslechu.

LastPass jsem našel až na konci roku jako jedinou přijatelnou variantu aplikace na správu hesel, která mi vyhovuje. Synchronizuje se mezi všemi zařízeními, je přehledný díky složkám a popiskům a je zadarmo. Má praktické ukládání hesel při logování a dvoufaktorové ověření. Existují krásné vychytané aplikace jako 1Password nebo Dashline, ale jejich omezené free verzenejsou to pravé ořechové.

Full Page Screen Capture je rozšíření chromu (a nejspíš i do ostatních prohlížečů), které mi tento rok ušetřilo spoustu času s print screenováním stránek, které jsem musel vkládat do Photoshopu ukládat a teprve pak posílat. Teď kliknu na jedno tlačítko a celou (jakkoliv dlouhou) stránku mám v jpegu uloženou v inboxu. Jediné co je nedořešené jsou “sticky” prvky na stránkách, které se ve výsledném snímku obrazovky nakopírují nad sebe.

Day One není až tak produktivní jako osobní aplikace. Jedná se placenou appku na zápis vašeho osobního deníku. Vyzkoušel jsem jich mnoho ale tenhle je opravdu skvělý.

Sunrise byl skvělým kalendářem, který splňoval všechny moje “touhy” ale díky Microsoftu, který Sunrise tým koupil, chlapci appku zrušili s tím, že jdou pracovat na Outlooku… Každopádně to vypadá, že někoho napadlo pokračovat v duchu Sunrise dál [Kin Calendar]. Teď jsem odkázán na iCalendar od Applu (což na tom Lenovu není žádný vítr…). Pokud máte jakékoliv doporučení, budu rád když napíšete pod článek do komentářů.

Messenger samostatně funguje skvěle. Když k němu přidáte zeď příspěvků, už to tak produktivní není.

To byly ty nejdůležitější aplikace v mém roce 2016. Přeji vám úspěšný a produktivní rok 2017!

Jaké používáte aplikace vy můžete psát do komentářů.