Cashflow Kvadrant – Déjà vu?

Tomáš Zahradník

Tomáš Zahradník

Obsah článku

Robert T. Kiyosaki je autorem mnoha knih na téma investování. Jeho největší bestseller je bezpochyby Bohatý táta, chudý táta. Ten měl úspěch po celém světě a mě se velmi dobře četl. Jakou hodnotu měl jeho Cashflow Kvadrant?

Kiyosaki v kvadrantu popisuje hlavní rozdíly mezi zaměstnanci, soukromníky, majiteli a investory. Myšlenka dobrá, zpracování horší… Kdyby se autor držel tématu rozdílů mezi zdroji příjmů tak udělá líp. Jeho věčné navazování na již zmíněnou knihu “Bohatý táta, chudý táta” bylo pro mě značně otravné a nepřínosné.

Kiyosaki se v knize dále zabývá nemovitostmi a systémem jejich nákupu. Dále popisuje (a to velmi často v celé knize) proč Váš dům není aktivum a všechny další věci, které popisoval v Bohatém tátovi… Podobnost těchto dvou knih mě často mátla tak, že jsem se sám sebe ptal jestli jsem nesáhl po druhé knize.

Pro mě byly nejpodstatnější následující poznatky z knihy:

  • vytvoření systému, který bude vydělávat peníze (firma, franchisový systém, investice)
  • vytvářet aktiva postupně (“dětskými krůčky”)
  • najít si instruktora (Chcete něco dokázat? Učte se to od někoho kdo už to dokázal.)

Umíte vy osobně udělat lepší hamburger než McDonalds? Umíte vy osobně vybudovat lepší podnikatelský systém než McDonalds?

Kniha je motivačního rázu a celkem dobře se čte. To nic nemění na tom, že si ve vaší knihovně, poličce nebo na nočním stolku udělejte radši místo pro jinou knihu.

Hodnocení: 1/5