Jak udělat práci příjemnější a efektivnější o 100 %?

Tomáš Zahradník

Tomáš Zahradník

Obsah článku

Máte své zažité postupy, podle kterých se řídíte? Pokud ne, pojďte se inspirovat.

Prvním bodem (příjemnější) je rozložení práce:

Nejdřív se zamyslete co chcete zvládnout a kolik času jste ochotni danému úkolu věnovat. Vypište si jednotlivé úkoly do svého To-Do listu (úkolníček tipu Wunderlist), na tabuli či papír.

Podstatné je abyste měli úkoly na dosah ruky a aby byly jasně a přehledně sepsány. Ke každému úkolu připište čas, který jste se mu rozhodli věnovat. Za předpokladu, že jste puntičkáři si můžete zapnout na smartphonu odpočet a po zazvonění budíku přejít na další úkol.

U zápisu úkolů je důležité abyste si ujasnili, kdy je daný úkol považován za splněný (např: úkol = nahrát produkty na e-shop, splněno = min. 50 produktů). K tomuto pravidlu se váže ještě důležitější úkon. Po úspěšném splnění úkolu jej zaškrtněte! Vyhnete se pozdějším výčitkům svědomí workoholika ve stylu “dneska jsem vůbec nic neudělal” (vlastní zkušenost). Na konci dne se podíváte do To-Do listu, na papír či tabuli a uvidíte co jste skutečně zvládli nebo ne podle odškrtaných polí.

Druhým bodem (efektivnější) je uspokojení smyslů:

  • chuť –  uvařte si kafe nebo čaj, žvýkejte oblíbenou žvýkačku, chroustejte sušenky apod.
  • zrak a hmat – ukliďte si pracovní plochu nebo místo, které máte v zorném poli. Musíte se cítit pohodlně! To samé platí například u klávesnice. Rozhodně se Vám bude hůře pracovat pokud budete mít mastné a zaprášené klávesy.
  • sluch – pro mě jeden z nejdůležitějších smyslů, který potřebuji uspokojit abych mohl efektivně pracovat. Někomu vyhovuje ticho aby se mohl plně soustředit na práci. Já osobně upřednostňuji hudbu, která vystihuje moji náladu a vykonávanou práci. Můžu doporučit službu Spotify, kde si můžete navolit různé playlisty podle stylů, nálad apod. (konkrétně doporučuji playlist Deep Focus).
  • čich – tento smysl jsem zařadil z důvodu kompletního obsažení smyslů. Je to extrém, ale pokud jste citliví na nos tak se Vám bude určitě pracovat lépe při zapálené vonné svíčce.

Pokud se Vám zdají všechny tyto věci jako samozřejmost tak se zkuste zamyslet jestli je vážně dodržujete. Pokud ano, jste u své podnikatelské činnosti spokojeni.

Všechny tyto faktory mají obrovsky podíl na tom, jestli se u práce cítíte dobře nebo špatně. Dejte si před začátkem své práce chvilku čas a uspořádejte si vše podle tohoto doporučení.